Грядет 13 сентября, день положения честнаго Пояса Пресвятой Богородицы. Есть такой несложный в исполнении обряд на защиту.

Пояс шириной 10-15 сантиметров, длинна - обхват талии + на завязки
Икона положение Пояса Богородицы
Свечи 9 штук. 9 - в христианстве число Богородицы.

Перед иконой Богородицы зажигаем свечи, читаем тропарь празднику на 8-й глас:
Богородице Приснодево, человеков покрове,/ ризу и пояс пречистаго Твоего телесе,/ державное граду Твоему обложение даровала еси,/ безсеменным рождеством Твоим нетленна пребывающи,/ о Тебе бо и естество обновляется и время./ Темже молим Тя мир граду Твоему даровати/ и душам нашим велию милость.

Взять в обе руки пояс, держать по образу того, как изображают Деву Марию на иконе Покрова, читать на пояс:

Не в подобие мира, не яко Марфа неблагоразумие явивши, пребывавши вне толкущи яко дев пяток, но по образу южики ея, Марии, приимем благодати безпопечение, иго неотнимаемое. Воспоминаем ныне и насыщение чудне, яже в пустыни Вифсиадской творимое. Просили и взалкали, нуждались и насытились, попраннии и похвало получивше. Тако и нас соделай, Господи, причастникми ныне и свидетелями чудней славы Твоей. Ублажим и Матерь Твою Пресвятую, Богородицу Истинную и Владичицу нашу Приснодеву Марию. По молитвам матерним Ея испросим покрова и забрала во всяком дне лютем. Да будет Она нам Помощница и Благоукрасительница во всех делех наших. Врагам ищущим погибели нашей будет взысканием страшнем. Скорушит кости их, взломит зубы грешничи, накажит и запнет им. Всякого, не почитающего иконы честные Ея развеет яко песче в пустыни. Услыши, Госпоже наша, вонми гласу младенцев твоих, яко днесь славим и восхваляем положение честнаго Пояса Твого во храме Халкопратийском, уподобимся священницам во славу Господню облецшимся, такожде воспоем предивное явление милости Твоея, Владычице наша. От дня сего и до скончания века пребудеши нам Защитительница, Помощница и в молитвах Научительница, како подобает восхваляти нам всякое знамение Господне. Во имя Отца, и Сына, и Святаго Духа, по молитвам Добрей Матери нашей испросим и получим всякое благословение. Аминь.

Завязать нетуго пояс на себе так, чтобы потом его можно было снять с себя не развязывая его при этом. Замкнутый пояс в круг хранят на палатьях, на том углу, который ближе к красному углу. В условиях современной квартиры, думаю, можно положить на антрисоль в комнате, где есть иконы.
Взято из сети.